Üye Ol Giriş Yap
BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Bindallı ve Kaftan Modelleri

Yıllarca kınalara gidip oynayıp döndük. Artık sıra senin kınana geldi, peki kına gecesinde nasıl giyinmelisin? Bu senenin bindallı modellerini ve kına gecesi kıyafetleri trendlerini senin için yazdık.
Bindallı ve Kaftan Modelleri

Bindallı veya Kaftan. Farklı isim kullanılsa da aslında ikisi de kına gecesi gelinin giyindiği kültürel bir elbisedir. Kaftan eski ismidir. Bindallı ise günümüze uyarlanmış kaftan diyebiliriz.

Kına gecesinde kaftan giymek çok eski bir Anadolu geleneği. Kınada gelin kız kendi yöresinin adetine göre giyinir ve eline kına yakılır. Kaftan genellikle astarsız dikilir. Bu sebeple içine elbise giymeniz daha doğru olacaktır. Anadolu adetine göre genellikle kaftanlar koyu renk özellikle kırmızı renk olur ve üzerinde altın rengi işlemeler bulunur. Çoğunlukla Osmanlı motifleri ön plana çıkar. Ancak son zamanlarda geleneksel görünümü biraz değiştirerek gelin adayları bindallıya yönelmeye başladı. Bindallı biraz daha modern tarzda bir kaftandır aslında. Yeşil, mor, pembe gibi renklerde bindallılarda sıkça kullanılmaya başlandı. Eğer geleneksel bir gelin olup bindallı ve kaftan giyinmek istiyorsanız mutlaka kumaşın kalitesine, desenine ve el işçiliğine önem verin.

 Kaftan, bindallıya göre biraz daha kalın kumaşlıdır ve bütün gece giyilmesi biraz zordur. Ancak daha modern bir bindallı giyinip kına geceniz boyunca onunla gezebilirsiniz. Arzu ederseniz bindallının içerisine uyumlu bir renk tonunda elbise giyinip eğlence faslına geçildiğinde bindallınızı çıkarabilirsiniz. Bindallı veya kaftan giyinecekseniz aksesuar seçimi de oldukça önemli. Eğer kaftan tercih edecekseniz taç veya fes kullanabilirsiniz. Geleneksellikten uzaklaşmak istemiyorsanız ayakkabı tercihinizi çarıktan yana kullanabilirsiniz. Topuklu ayakkabı tercihi size biraz yorabilir yine de giymek istiyorsanız yanınıza kına babeti almayı unutmayın. Kaftan ve bindallı fiyatları kumaş kalitesi, işleme detayları ve el işçiliğine göre değişir. Kaftan bindallıya oranla biraz daha yüksek fiyatlıdır. Eğer özel tasarım bir kaftan alacaksanız fiyatları daha yüksek olur ama hazır tercih ederseniz bir miktar daha düşük olacaktır. Kaftan ve bindallı çoğu gelin tarafından kiralanıyor. Özellikle kına gecenizde özel tasarım bir kaftan giyinmek istiyorsanız kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Kaftan ve bindallı modası diye bir kısıtlamaya aslında gerek yok. Özellikle kaftan zamansız bir tasarımdır. Ancak renkler ve işlemelerde yapacağınız ufak tefek oynamalarla kendinize en çok yakıştırdığınız modeli bulabilirsiniz. 2019 yılındaki bindallı modasını mor renk oluşturuyor bizden söylemesi. Sizler için seçtiğimiz en güzel kaftan ve bindallı modelleri işte burada.


 Kına gecenizde çalınacak şarkılara hala karar veremediyseniz sizi buraya alalım.Bütün Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Tüm Kategoriler