Üye Ol Giriş Yap
BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Bir Balayı Rotası Seçme Hikayesi

Balayına nereye gitsek? Söz, nişan, düğün derken en eğlenceli kısma geldik, balayı rotası belirlemeye!
Bir Balayı Rotası Seçme Hikayesi

Balayına nereye gitsek? Söz, nişan, düğün derken en eğlenceli kısma geldik, balayı rotası belirlemeye! Düğünvagonu.com çiftlerimizden Gülşah ve Onurcan balayı rotası seçme maceralarını sizler için anlattı...

Gideceğimiz Yere Nasıl Karar Verdik?Düğünümüz temmuzun sonunda olduğundan, balayımız ağustosun ilk iki haftasında olacaktı. Aklımızdaki düşünce, yeni evlenen arkadaşlarımızdan aldığımız tüyolara göre balayında gezme ve dinlenme dengesini korumamız gerekliliğiydi, ama bir yandan uzaklara gitme, farklı kültürler görme isteğimiz vardı. Böylece balayımızın hatları oluşmaya başladı:
 
  • Deniz, kum, güneş olmazsa olmaz
  • Uzaklara, mümkünse tropikal bölgelere gitmek istiyoruz
  • Yemek - özellikle deniz ürünleri- seçenekleri fazla olacak
  • Biraz gezme ancak bolca dinlenme olacak. 
Bu düşüncelerle başladık dünyayı detaylıca araştırmaya. Herkesin en güzel balayı rotaları olarak nitelendirdiği, internette bolca karşınıza çıkan yerlerden eleyip de elimize kalanlar şöyle oldu:
 
  1. Bali - Endonezya 
  2. Zanzibar - Tanzanya
  3. Maldivler
  4. Koh Samui - Tayland
 
Diğer seçenekleri eleme nedenlerimiz ise kısaca şöyleydi:
 
Seyseller: Yemek kültürü ve tropikal iklim açısından zayıf. Sadece dinlenme odaklı, doğayla içiçe lüks bir deniz tatili isteyenler için ideal.

Bora Bora: Yolculuk süresi çok uzun.

Phuket: Muson yağmurlarının en fazla olduğu dönemlerden biri, kötü sezon.

Karayipler & Miami & Dominik & Küba: Fırtına dönemi, kötü sezon. 

Otel Bulma & Rezervasyon Önerileri:Booking.com, Agoda.com ve Tripadvisor.com bolca yararlandığımız sitelerden oldu bu süreçte. Ama bunun yanında kesinlikle otellerin kendi sitelerine göz atmakta yarar var, çoğu zaman sadece internet rezervasyonlarında geçerli ekstra indirimler oluyor. Otele mail atmak da bir yöntem olabilir ama çoğu zaman internet sitelerinin kampanyalarının daha uygun olduğu sonucuna vardık.
 

Uçak Bileti:Skyscanner.com araştırmasının ardından, uçuş mili veren kredi kartları ile puan toplayıp ya da puan borçlanıp uçak biletini ucuza, hatta bedavaya getirmek en mantıklı seçenek gözüküyor. Biz uçak biletimizi bu şekilde aldık. Eğer plan yapmak için zamanınız varsa; hem bahsi geçen kredi kartlarının hem de havayollarının özellikle yaz dönemi için kampanyalarını takip edebilirsiniz.
 
Hava Durumu Takip:Sıraladığımız seçenekler tropikal bölge kuşağında olduğunda, muson yağmurlarını takip etmek ve bölgenin sıcaklık yağmur ortalamalarını incelemek çok önemli. Şu siteleri hava durumu için kullanabilirsiniz:

 

Gelgit Takip:

Eğer balayınız için bir okyanus adasına gidiyorsanız mevsimsel hatta günlük gelgit olaylarını takip etmekte fayda var. Böylece gün içinde ne zaman sahilde olup ne zaman adanın başka bölgelerinde olacağınızı planlayabilirsiniz. Özellikle Zanzibar düşünüyorsanız bakmanızda büyük fayda var. Biz şu siteyi kullandık:

 

 


Gelelim biz sonuç olarak nereyi seçtik! Bali en yüksek sezonu olmasından dolayı kalabalık, sıcak ve pahalı olacaktı. Aynı zamanda düğün yorgunluğunun üzerinde gezme ağırlıklı bir tatil istemedik, dolayısıyla eledik. Maldivler; hava koşulları ve yağmur açısından riskli gözüktü bu yüzden elendi (Ağustos ayının 15-20 günü yağmurlu ve kapalı gözüküyor ortalamalara göre). Zanzibar'da geçireceğimiz bir balayı aklımızda kaldı ancak hava sıcaklığı biraz düşük (en fazla 25 derece) olacaktı ve gelgit çok fazla gözüküyordu bu yüzden eledik.
Ve sonuç Koh Samui, Tayland'da harika bir balayı!


Koh Samui notları ile görüşmek üzere!

Bütün Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Tüm Kategoriler