Üye Ol Giriş Yap
BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Geleneksel Bir Kına Gecesi için Öneriler

Kına gecesi yapmaya karar verdiniz ve her şey adetine uygun olsun istiyorsunuz. O zaman sizin için hazırladığımız önerilere mutlaka göz atmalısınız..
Geleneksel Bir Kına Gecesi için Öneriler


Düğünlerde Türk geleneklerinin ilk sıralarında yer alan kına gecesi gelinin en duygusal günlerinden biridir. Çok eski zamanlardan beri  kına yakılmasının nazardan koruduğuna inanılır. Aynı zamanda kına yakılması eşlerin birbirinine adanmışlığını da temsil eder.,

Eski zamanlarda kına gecesinde oynanmaz tem tersine ağıtlar yakılır, gelin ağlatılırdı. Ama artık bu seromoni yerini kına eğlencesine bıraktı. Günümüzde  kına yakılırken "Kınayı Getir Aney", "Yüksek Yüksek Tepelere " gibi duygusal kına türküleri söylense de daha sonra bu hüzünlü şarkılar yerini eğlenceye bırakıyor.

Peki siz Türk gelenek göreneklerine özgü bir kına gecesi planlamak için neler yapmalısınız?BİNDALLI 

 

Bindallı kına gecelerinde gelinin giydiği geleneksel bir kıyafettir. Kökü Osmanlı zamanlarına dayanmaktadır. O zamanlarda bindallıyı gelin hem kendi düğününde hemde başka düğünlerde giyermiş. Özel kadife kumaştan olup üzerinde işlemeler bulunur ve yere kadar uzanır. Mor, kırmızı, bordo, pembe hatta son zamanlarda lacivert - mavi tonlarının oldukça moda olduğunu hatırlatalım.

Bindallının altına genellikle altına çarık giyilir. Siz kendi zevkinize göre taç ve saç aksesuarları ile zenginleştirebilirsiniz. Geleneksel kına gecenizin vazgeçilmesi kuşkusuz bindallınız olacaktır.
 

                                                      

KINA YAKMA SEREMONİSİ


Kına en sağlıklı bitkilerden biridir. Toz haline getirilip su eklenip hamur gibi yoğurulur ve genellikle bakır bir tepsiye konulur. Ele, kola hatta enseye yakılarak nazardan koruduğuna inanılır. Gelin ve damada kına yakılması ise çok eski bir Anadolu geleneğidir. Gelin ve damat ellerine kına yakarak birbirlerine bağlılığını temsil ederken , misafirler bu olaya şahit olduklarını göstermek için kına yakarlar. Geleneksel bir kına gecesi gelinin ailesinin yada akrabalarından birinin evinde yapılır ve sadece yakın akraba ve arkadaşlardan oluşan kadınlar davet edilir.

Geline ve damada kına yakılırken, genç kızlar çiftin etrafında dönerek kına türküleri söylerler. Anneler gelin ve damadın eline kına yakar ve altın koyarlar. Bu seremoninin ardından eğlence başlar. Günümüzde ise bu tarz organizasyonlar için kına mekanları ve organizasyon şirketleri ile çalışabilirsiniz. Böylelikle kendi zevkinize göre bir gece planlayabilirsiniz.
TESTİ KIRMAEski bir Anadolu geleneği olan testi kırma oyunu evlilikte bolluk ve bereketi temsil eder. Testinin içi bozuk para ve şekerlerle doldurulur. Damat bir sandalyeye oturur ve gelin etrafında dönerek dans eder ve testiyi kırar. Testi kırma oyunu geleneksel kına gecelerinin vazgeçilmezidir.
KINA TÖRENİ İÇİN HAZIRLIKLAR


  • Kına günü balkonunuza Türk Bayrağı asabilirsiniz.
  • Misafirleriniz için renkli keselere kına koyup hediyelik hazırlayabilirsiniz.
  • Kuruyemiş, cips gibi küçük atıştırmalıklar veya zeytinyağlılardan oluşan bir sofra hazırlayabilirsiniz.
  • Kına şerbeti hazırlayaıp misafirlerinize ikram edebilirsiniz.
  • Gelin ve damat için yeşil ve kırmızı duvak hazır etmeyi unutmayın.
  • Arkadaşlarınız için mumlar, taçlar, bileklikler alabilirsiniz.
  • Kına gecesi müzikleri  hazırlayıp hem duygusal hem eğlenceli bir playlist oluşturabilirsiniz.
  • Arzu ederseniz kına gecesi dans ekibiyle anlaşıp eğlenceli bir dans gösterisi hazırlayabilirsiniz. Horon, damat halayı, oryantal düşünebilirsiniz.

Kına gecesi hem duygusal hem eğlenceli bir Türk geleneğidir. Siz de hayalinizdeki kına gecesi için firmalarımızdan ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz . Şimdiden mutluluklar...

 
Kına gecesi için alışveriş listeniz hazır değilse sizi buraya alalım...

Bütün Yorumlar (1)

M & Ş
Melis & Şensöz
Düğün Tarihi : 14/09/2019
Kına gecemle ilgili tüm detayları sayenizde planladım valla:)
Yorum Yap

Tüm Kategoriler