Üye Ol Giriş Yap
BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Gelin Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Gelin ayakkabısı seçimi gelinlik seçimi kadar önemlidir. Gelinliğinizi tamamlarken bütün geceyi konforlu geçirmeniz için gelin ayakkabısı seçiminin püf noktaları burada!


Birbirini seven iki insan için hayatlarındaki en önemli günlerden biridir düğün günü... Herkes bu özel günün her yönüyle kusursuz olmasını ister ve hazırlıkları da buna göre yürütür. Tıpkı hayalinizdeki gibi tüm hazırlıklar eksiksiz bir şekilde tamamlandı ve o büyülü gün geldi çattı. Gelinliğinizin içinde tam da hayal ettiğiniz gibi büyüleyici görünüyorsunuz! Ancak birkaç saat sonra ayaklarınızda acı hissetmeye başladınız. Ayakkabılarınız canınızı öylesine yakıyor ki dans etmek bir yana dursun, düzgün yürüme eylemini bile sağlıklı gerçekleştiremiyorsunuz. Bir kâbus senaryosu!

Ayakkabı seçiminiz genellikle küçük bir ayrıntı gibi görünse de en az gelinlik seçimi kadar önemlidir ve aynı özeni hak eder. Ama hazırlıklarla boğuşurken gelinler genelde “ne de olsa gelinliğimin altında çok da görünmeyecek, bir iki saat giyeceğim” fikrine sahip olurlar ve maalesef yanılırlar. Çünkü gelinliğin altında görünmeyeceğini düşünseniz de, gelin ayakkabısı kenardan köşeden bir şekilde görünür ve hatta bazen meraklı akraba ya da arkadaşlar “kaldır bakalım gelinliğini, ayakkabını görelim” gibi söylemlerde bile bulunabilirler.

İşin doğrusu hem gelinliğinizin altından görünecek ve gelinliğinizin ihtişamını tamamlayacak hem de o gece saatlerce ayakta olacağınız için konforu da şıklığı kadar önemli olacak. Anlayacağınız gelin ayakkabınızın rahatlığı düğün gecenizdeki neşe ve mutluluğunuzda etkili olacak.

Gelin ayakkabısını ne zaman almalı?


Gelinliğinize karar verdiğiniz zaman modacınız ilk provaya gelin ayakkabısı ile gelmenizi ister.  Dolayısı ile hazır mı almak istiyorsunuz yoksa özel yapım mı tercih edeceksiniz buna karar vermelisiniz. Eğer hazır almak istiyorsanız ayakkabıcıları alt üst etme zamanı.

Son yıllarda özel yapım gelin ayakkabıların sayısı da bir hayli arttı. Şıklığına ve rahatlığına özen gösteren gelin adayları için iddialı ve farklı seçenekler mevcut. Özellikle de düğün sonrası günlük hayatınızda giyilebilecek nitelikte olanlarına bayılacaksınız…

Aman dikkat!


Gelin ayakkabısını
seçerken günlük hayatınızda alışık olduğunuzdan daha yüksek bir seçim yapmamalısınız. Unutmayın kendinizi rahat hissetmeniz çok önemli. 

Topuk Seçimi


Ne tarz bir düğün yapıyorsunuz? Kır düğünü ise ince topuk kullanışlı olmayacak, zarif ayakkabınızın gecenizi kâbusa çevirme riski olacaktır. Bunun yerine dolgu topukları tercih etmenizde fayda var. Hatta gecenin ilerleyen saatleri için babet veya spor ayakkabınızı da yanınızda bulundurabilirsiniz.
Topuk seçimi yaparken rahatlığın yanı sıra müstakbel eşinizle boy orantısına da dikkat. Boy farkınız az ise topukta aşırıya kaçmamalısınız.

Sakın size dar gelen bir ayakkabıyı sırf beğendiniz için, evde biraz giyerim ve esner düşüncesiyle almayın. Ayaklarınız belli bir saatten sonra şişmeye başlayacak ve ayağınıza tam gelen ayakkabınız vurmaya başlayacaktır. Bu tarz tersliklerin olmaması için rahat ve yumuşak derili bir ayakkabı almanızda ve evde 1 hafta öncesinden rahatlık testi  yapmanızda fayda var.

Gelin ayakkabısı sağlık ve rahatlık açısından deri ve türevlerinden yapılmalı.Mini gelinlikler için tamamı dantel kaplama çizmeler giyilebilir, iddialı gelin adaylarına duyurulur!

Ne Renk?


Gelin ayakkabısı
seçerken beyaz ve krem tonlarını tercih edebileceğiniz gibi canlı bir renk kullanarak gelinliğinizle kontrast yaratabilirsiniz. Ayrıca beyaz üzerine renkli kurdeleli bir model seçebilir; ayakkabınızla gelin buketinizi kombinleyebilirsiniz.

Tüm buların yanı sıra şu 4 madde de işinizi kolaylaştırabilir:


*Gelinliğinizin modelini ve düğün mevsiminizi göz önünde bulundurun
*Ayakkabınızın rengine ve kumaşına karar verin
*Düğün mekânını ve zemin gibi faktörleri göz ardı etmeyin
*Damat ile olan uyumunuzu düşünün
 
Son olarak gelin ayakkabınızın altına bekar arkadaşlarınızın isimlerini yazmayı unutmayın… İsmi silinen arkadaşınız bir sonraki düğünün sahibi olur!

Gelin ayakkabısı firmalarını görmek için tıkla!
 

Bütün Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap