BUNLARI BİLMEK İSTEYEBİLİRSİNİZ

Gelin - Damat Bohçasında Neler Olmalı?

Söz ve nişan törenlerinde Türk adetlerinden en özel ve anlamlı olanı kuşkusuz gelin ve damat bohçalarıdır. Gelelim bohçada neler olması gerektiğine..

Söz ve nişan törenlerinde Türk adetlerinden en özel ve anlamlı olanı kuşkusuz gelin ve damat bohçalarıdır. İki aile birbirlerine duydukları sevgi ve bağlılığı göstermek için ufak ve güzel hediyelerden oluşan birer bohça hazırlarlar. Bu bohçalar bazı yörelerde sadece gelin ve damat için hazırlanırken, bazı yörelerde aile fertlerine de ufak hediyeler ilave edilir.

Bazen damadın annesi gelini alışverişe çıkarıp gelinin beğendiği tarzda alıveriş yapabilir. Bazen de kendi beğenisine göre bir bohça hazırlar. Yeni trendlerden bir tanesi ise bohçayı bir valiz içinde götürmektir. Böylelikle gelin ve damat valizi kendi evlerinde de kullanabilirler.

Gelelim bohçada neler olması gerektiğine..

 
GELİN BOHÇASI

Gecelik
Sabahlık
Pijama Takımı
İç Çamaşırı
Çorap
Terlik  (Alınan gecelikle takım olarak gelinin zevkine göre topuklu veya tüylü tercih edilebilir)
Makyaj Seti
Bornoz Takımı
Parfüm Seti
Ayakkabı
Çanta
Ayna ve Tarak Seti
Elbise
Takı Seti

Bu liste tamamen isteğe bağlı olarak hazırlanmıştır. Siz kendinize uygun olanları seçip koyabilirsiniz, isterseniz bu hediyeleri tüller ve kurdelerle süsleyip için lavanta keseleri, kokulu sabunlar koyabilirsiniz. Arzu ederseniz gelinin ailesi için küçük havlular, eşarplar veya küçük parfüm gibi hediyeler de ekleyebilirsiniz.
 
 
DAMAT BOHÇASI

Gömlek
Kravat
Kemer
Cüzdan
Çorap
İç çamaşırı
Traş Seti
Bornoz
Pijama Takımı
Ropdöşambır
Terlik
Parfüm seti
Saat

Damadın ihtiyacı ve olanaklara bağlı olarak bu listede yer alanlardan bir bohça hazırlayabilirsiniz. Ek olarak aile fertleri için kıyafet,havlu, eşarp, tespih gibi hediyeler ekleyebilirsiniz.
 
Sizin de eklemek istediğiniz ürünler varsa yorumlara yazarak diğer gelin ve damat adaylarına yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın bu yolculukta Düğün Vagonu yanınızda..

Bohçalar hazırlandığına göre size uygun bir nişan mekanına da ihtiyacınız olmalı, Nişan Mekanları için tıklayın!

Bütün Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap